Answer the question below using hypothesis testing. Follow the seven-step proced
ID: 3155798 • Letter: A
Question
Answer the question below using hypothesis testing. Follow the seven-step procedure
for testing a hypothesis in your text book as a guide for answering the questions. Use a .05
significance level. In each case, calculate the p-value.
2. Is the mean LFPR for 1972 greater than 50%?
Explanation / Answer
Set Up Hypothesis
Null, H0: U<=0.5
Alternate, H1: U>0.5
Test Statistic
Population Mean(U)=0.5
Sample X(Mean)=0.5268
Standard Deviation(S.D)=0.0708
Number (n)=19
we use Test Statistic (t) = x-U/(s.d/Sqrt(n))
to =0.5268-0.5/(0.0708/Sqrt(19))
to =1.65
| to | =1.65
Critical Value
The Value of |t | with n-1 = 18 d.f is 1.734
We got |to| =1.65 & | t | =1.734
Make Decision
Hence Value of |to | < | t | and Here we Do not Reject Ho
P-Value :Right Tail - Ha : ( P > 1.65 ) = 0.05814
Hence Value of P0.05 < 0.05814,Here We Do not Reject Ho
We don't have evidence that LFPR is greater than 0.50 in 1972
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.