A manufacturer produces both a deluxe and a standard model of an automatic sande
ID: 3156155 • Letter: A
Question
A manufacturer produces both a deluxe and a standard model of an automatic sander designed for home use. Selling prices obtained from a sample of retail outlets follow.
The manufacturer's suggested retail prices for the two models show a $10 price differential. Use a .05 level of significance and test that the mean difference between the prices of the two models is $10.
Develop the null and alternative hypotheses.
H0 = d Selectgreater than 10greater than or equal to 10equal to 10less than or equal to 10less than 10not equal to 10Item 1
Ha = d Selectgreater than 10greater than or equal to 10equal to 10less than or equal to 10less than 10not equal to 10Item 2
Calculate the value of the test statistic. If required enter negative values as negative numbers. (to 2 decimals).
The p-value is Selectless than .01between .10 and .05between .05 and .10between .10 and .20between .20 and .40greater than .40Item 4
Can you conclude that the price differential is not equal to $10?
SelectYesNoItem 5
What is the 95% confidence interval for the difference between the mean prices of the two models (to 2 decimals)?
( , )
Explanation / Answer
a)
Formulating the null and alternative hypotheses,
Ho: ud = 10
Ha: ud =/ 10 [ANSWER]
*************************
b)
At level of significance = 0.05
As we can see, this is a two tailed test.
The differences are
12
10
11
7
10
4
6
Calculating the standard deviation of the differences (third column):
s = 4.917501213
Thus, the standard error of the difference is sD = s/sqrt(n):
sD = 1.858640755
Calculating the mean of the differences (third column):
XD = 8.571428571
As t = [XD - uD]/sD, where uD = the hypothesized difference = 10 , then
t = -0.768610838 [ANSWER]
************************
c)
As df = n - 1 = 6
Then the P value is, using table,
P > 0.40 [ANSWER]
[Actual P value using technology is p = 0.471284793.]
*************************
d)
As P > 0.05, NO, WE CANNOT CONCLUDE THAT THE PRICE DIFFERENTIAL IS NOT $10. [ANSWER]
***********************
e)
For the 0.95 confidence level,
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
t(alpha/2) = 2.446911851
lower bound = [X1 - X2] - t(alpha/2) * sD = 4.023498482
upper bound = [X1 - X2] + t(alpha/2) * sD = 13.11935866
Thus, the confidence interval is
( 4.023498482 , 13.11935866 ) [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.