This exercise uses the normal probability density function and requires the use
ID: 3156180 • Letter: T
Question
This exercise uses the normal probability density function and requires the use of either technology or a table of values of the standard normal distribution. The cash operating expenses of the regional phone companies during the first half of 1994 were distributed about a mean of $29.98 per access line per month, with a standard deviation of $2.15. Company A's operating expenses were $29.00 per access line per month. Assuming a normal distribution of operating expenses, estimate the percentage of regional phone companies whose operating expenses were closer to the mean than the operating expenses of Company A were to the mean. (Round your answer to two decimal places.) %Explanation / Answer
Here, company A's z score is, as z = (x-u)/sigma,
zA = (29.00 - 29.98)/2.15 = -0.455813953
Hence, those close to the mean than company A have z scores from -0.455813953 to 0.455813953.
z1 = lower z score = -0.455813953
z2 = upper z score = 0.455813953
Using table/technology, the left tailed areas between these z scores is
P(z < z1) = 0.324261885
P(z < z2) = 0.675738115
Thus, the area between them, by subtracting these areas, is
P(z1 < z < z2) = 0.35147623 = 35.147623% [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.