Can someone tell me how to solve this problem with a TI nspire CX CAS. or a TI 8
ID: 3157252 • Letter: C
Question
Can someone tell me how to solve this problem with a TI nspire CX CAS. or a TI 84.
Identify the null hypothesis, alternative hypothesis, test statistic, critical value, conclusion about the null hypothesis, and final conclusion that addresses the original claim. A supplier of 3.5" disks claims that no more than 1% of the disks are defective. In a random sample of 600 disks, it is found that 3% are defective, but the supplier claims that this is only a sample fluctuation. At the 0.01 level of significance, test the supplier's claim that no more than 1% are defective.
Explanation / Answer
Formulating the null and alternatuve hypotheses,
Ho: p <= 0.01
Ha: p > 0.01
As we see, the hypothesized po = 0.01
Getting the point estimate of p, p^,
p^ = x / n = 0.03
Getting the standard error of p^, sp,
sp = sqrt[po (1 - po)/n] = 0.004062019
Getting the z statistic,
z = (p^ - po)/sp = 4.923659639
As this is a 1 tailed test, then, getting the p value,
p = 4.24703*10^-7
As Pvalue < 0.01, we REJECT THE NULL HYPOTHESIS.
There is significant evidence that the supplier's claim is false--the true proportion of defectives is greater than 1% at 0.01 level. [CONCLUSION]
**************************
In a ti-84, you can use the 1-PropZTest by going to [STAT] [TESTS] [1-PropZTest] and putting in the given
po = 0.01
x = 0.03*600 = 18
n = 600
>po [as this is right tailed]
Then CALCULATE. DONE!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.