According to the National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) and
ID: 3157562 • Letter: A
Question
According to the National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) and the National Institutes of Health (NIH), 41% of college students nationwide engage in "binge-drinking" behavior: having 5 or more drinks on one occasion during the past two weeks. A college president wonders if the proportion of students enrolled at her college who binge drink is actually lower than the national proportion. In a commissioned study, 338 students are selected randomly from a list of all students enrolled at the college. Of these, 139 admit to having engaged in binge drinking.
1) Give a 95% confidence interval for the proportion of all students at this college who engage in binge drinking.
The confidence interval (±0.001) is from_ to _?
Explanation / Answer
The sample proportion is: p=139/338=0.41
The 95% confidence interval is:
p+/-z(0.95)*root over p(1-p)/n
=0.41+/-1.96*root over 0.41*(1-0.41)/338
=0.41+/-0.05
=(0.36,0.46)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.