Stephanie believes that the average running time of movies is equal to 140 minut
ID: 3158013 • Letter: S
Question
Stephanie believes that the average running time of movies is equal to 140 minutes. A sample of 4 movies was taken and the following running times were obtained. Assume the distribution of the population is normally distributed. 150 150 180 170 State the null and alternative hypotheses. Using a critical value, test the hypothesis at the 10% level of significance. Using a p- value, test the hypothesis at the 10% level of significance. Using a confidence interval, test the hypothesis at the 10% level of significance. Could a Type II error have been committed in this hypothesis test?Explanation / Answer
a) H0:mu=140 (average run time for movies is equal to 140 minutes)
b) Compute 1-sample t test (for small sample size and knwon standard devation)
t=(xbar-mu)/(s/sqrt n), where xbar is sample mean, and mu is population mean, n i ssample size.
=(162.50-140)/(15/sqrt 4)
=3
b)
The critical t value at df=3, and alph=0.10 is 2.353. The test statistic falls in critical region. Therefore, reject H0, to conclude that avergae running time of movies is different from 140 minutes.
c)
p value is 0.0576. The p value is less than alpha=0.10, reject H0, to cocnclude that avergae running time of movies is different from 140 minutes.
d) The 95% C.I=xbar+-t3,0.10*SE(xbar)
=162.50+-2.353*(15/sqrt4)
=144.8525 to 180.1475.
The interval does not contain 0, therefore, result is significant at alpha=0.10.
e) A Type II error (failure to reject false H0) is not possible.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.