Consider the following information for questions 24-26. A student organization a
ID: 3158247 • Letter: C
Question
Consider the following information for questions 24-26. A student organization at a university is interested in estimating the proportion of students in favor of showing movies biweekly instead of monthly. A SRS of 423 students revealed that 180 are in favor of showing movies biweekly. State the point estimate. (Round to two decimal places.) Determine the margin of error for a 90% level of confidence. (State the z-value used. Round to two decimal places.) Construct a 90% confidence interval for the true proportion of student in favor of showing movies biweekly instead of monthly. (Round to two decimal places.)Explanation / Answer
point estimate = 180 / 423 = 0.43
margin of error : alpha / 2 = 0.05 Z= 1.64
margin of error : 1.64 * SRQT ( 0.43 * 0.57 / 423 )
margin of error : 0.0395
confidence interval
0.43 +/- 0.0395
0.3905 < p < 0.3395
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.