Consider the following information for questions 32-34. A restaurant claims that
ID: 3158258 • Letter: C
Question
Consider the following information for questions 32-34. A restaurant claims that the standard deviation in the length of serving times is less than 2.9 minutes. A disgruntled customer believes that the standard deviation is more than 2.9 minutes. He takes a random sample of 23 serving times, which has a standard deviation of 3.3 minutes. At alpha = 0.10, is there enough evidencee to support the customer's claim? Assume the population is normally distributed. State hypotheses: Calculate test statistic. (Round to two decimal places.) Conclude your test. Justify your answer.Explanation / Answer
Ho : SD > = 2.9
Ha : SD < 2.9
X^2 = ( 22*3.3 ) / 2.9 = 25.03
for alpha = 0.10 df = 22 critical value is 30.813
since X^2 < critical value we fail to reject Ho
SD is greater than 2.9
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.