An important problem in industry is shipment damage. A pottery producing company
ID: 3158366 • Letter: A
Question
An important problem in industry is shipment damage. A pottery producing company ships its product by truck and determines that it cannot meet its profit expectations if, on average, the number of damaged items per truckload is greater than 11. A random sample of 15 departing truckloads is selected at the delivery point and the average number of damaged items per truckload is calculated to be 11.3 with a calculated sample of variance of 0.64. Select a 90% confidence interval for the true mean of damaged items.
a) [10.68, 11.92]
b) [10.64, 11.36]
c) [53.67, -33.86]
d) [-0.3635, 0.3635]
e) [10.94, 11.66]
f) None of the above
Please explain and show work.
Explanation / Answer
Note that
Margin of Error E = t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + t(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.05
X = sample mean = 11.3
t(alpha/2) = critical t for the confidence interval = 1.761310136
s = sample standard deviation = 0.8
n = sample size = 15
df = n - 1 = 14
Thus,
Margin of Error E = 0.363814657
Lower bound = 10.93618534
Upper bound = 11.66381466
Thus, the confidence interval is
( 10.93618534 , 11.66381466 )
Hence,
OPTION E: e) [10.94, 11.66] [ANSWER, E]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.