3)What is the maximum sample size needed to estimate the proportion of adults in
ID: 3158682 • Letter: 3
Question
3)What is the maximum sample size needed to estimate the proportion of adults in US who vote regularly and want to be 95% sure that the error of our estimate will not exceed 0.06, if we use the 2012 Voter Turnout information about the true proportion is 0.59? (Answer should be rounded up to nearest integer)
4) The larger the sample size n, the smaller the maximum error of estimate.
True or False
5)The sample standard deviation S may be used in place of in the large-sample confidence interval for N provided n is at least _____.
Explanation / Answer
3)What is the maximum sample size needed to estimate the proportion of adults in US who vote regularly and want to be 95% sure that the error of our estimate will not exceed 0.06, if we use the 2012 Voter Turnout information about the true proportion is 0.59
n = Z^2 * p* q / error^2
alpha / 2 = 0.025 Z= 1.96
n = 1.96^2 * 0.59 * 0.41 / 0.06^2
n = 258.13
n = 259
4)
true because when you have a larger sample size you are close tot eh population size so the error is lower
5)The sample standard deviation S may be used in place of in the large-sample confidence interval for N provided n is at leas
n is at least 30
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.