An automobile manufacturer claims that its van has a 59.1 miles/gallon (MPG) rat
ID: 3158768 • Letter: A
Question
An automobile manufacturer claims that its van has a 59.1 miles/gallon (MPG) rating. An independent testing firm has been contracted to test the MPG for this van since it is believed that the van has an incorrect manufacturer's MPG rating. After testing 160 vans, they found a mean MPG of 59.5. Assume the variance is known to be 2.89. A level of significance of 0.1 will be used. Find the value of the test statistic. Round your answer to 2 decimal places. Enter the value of the test statistic. Answer: (Round your answer to 2 decimal places.)Explanation / Answer
AS N = 160
THEREFORE Z STATIC WILL BE CALCULATED
VARIANCE = 2.89
STANDARD DEVIATION = SQRT(2.89)= 1.7
Z STAT = (59.5 - 59.1)/(1.7/SQRT(160))
= 2.985
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.