QUESTION 3 The customer service department of a local utility company claims tha
ID: 3159460 • Letter: Q
Question
QUESTION 3
The customer service department of a local utility company claims that 89% complaints are resolved to the customer's satisfaction. In a random sample of 114 customers with complaints how many would you expect to have had their complaints resolved to their satisfaction? (please round your answer to 1 decimal place)
QUESTION 7
A country club decided to increase the required monthly minimum that members must spend on food from $35 per month to $50 per month in an effort to get the members to spend more money at the club. Prior to the change, the average amount members spent on food per month was $185. Since the change 12 months ago, the average spent on food per month is now $195 with a standard deviation of $45. When testing the hypothesis (at the 10% level of signficance) that the average spent on food has increased, what is the critical value? (please round your answer to 3 decimal places)
Explanation / Answer
3.
Here, n = 114, p = 0.89, so
E(x) = n p = 114*0.89 = 101.46 = 101.5 [ANSWER]
****************************
7.
When testing the hypothesis (at the 10% level of signficance) that the average spent on food has increased, what is the critical value?
As it is at 0.10 level, and right tailed (by "increased"), then by table/technology,
zcrit = 1.282 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.