The rate at which a fuel burns is an important feature of the fuel. A particular
ID: 3159661 • Letter: T
Question
The rate at which a fuel burns is an important feature of the fuel. A particular type of fuel is supposedto have a mean rate of burning of 50 cm/s. We know the standard deviation of the rate is = 2 cm/s.Suppose you want to test whether the mean rate is 50 cm/s as specified or not. You have a randomsample of test data that includes n=25 samples, which produce a sample average burn rate of x =51.3 cm/s.
a. If you use a level of significance of = 0.05, what conclusion should you draw? Do a hypothesis test to support your answer.
b. Compute the 95% confidence interval on average burn rate.
Explanation / Answer
a) Perform 1-sample Z test (population standard deviation is known).
Z=(Xbar-mu)/(sigma.sqrt n)
=(51.3-50)/(2/sqrt 25)
=3.25
p value is 0.0011. The p value is less than alpha=0.05. Reject H0 to conlude that mea rate is different from 50cm/s.
b) The 95% c.i=xbar+-Z(sigma/sqrt n)
=51.3+-1.96(2/sqrt 25)
=50.516 to 52.084
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.