A fast food restaurant executive wishes to know how many fast food meals teenage
ID: 3159736 • Letter: A
Question
A fast food restaurant executive wishes to know how many fast food meals teenagers eat each week. They want to construct an 80% confidence interval with an error of no more than 0.07 a consultant had been informed them that a previous study has found the mean to be 5.8 fast food meals per week and found the standard deviation to be 1.3. What is the minimum sample size required to create the specified confidence interval ? A fast food restaurant executive wishes to know how many fast food meals teenagers eat each week. They want to construct an 80% confidence interval with an error of no more than 0.07 a consultant had been informed them that a previous study has found the mean to be 5.8 fast food meals per week and found the standard deviation to be 1.3. What is the minimum sample size required to create the specified confidence interval ?Explanation / Answer
using formla
n = (Z * sigma / error) ^2
error = 0.07
alpha / 2= 0.10 Z= 1.28
n = ( 1.28 * 1.3 / 0.07 ) ^2
n =565.08
n= 566
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.