According to an NRF survey conducted by BIGreserch, the average family spends ab
ID: 3160017 • Letter: A
Question
According to an NRF survey conducted by BIGreserch, the average family spends about $237 on electronics (computers, cell phones, etc.) in back-to-college spending per student. Suppose back-to-college family spending on electronics is normally distributed with a standard deviation of $54. If a family of a returning college student is randomly selected, what is the probability that:
A) They spend less than $160 on back-to-college electronics? P(x < 160) = 0.0764
B) They spend more than $350 on back-to-college electronics? P(x > 350) = ???
C) They spend between $115 and $175 on back-to-college electronics? P(115 < x < 175) = ???
(Round the valurs of z to 2 decimal places. Round your answers to 4 decimal places.)
Explanation / Answer
A. z=160-237/54=-1.43 so P(x<160)=> P(z<-1,43)=0.0764
B. z=350-237/54=2.09 now P(x>350)=> P(z>2.09)=1-P(x<=2.09)=1-0.9817=0.0183
C. z1=115-237/54=-2.26 and z2=117-237/54=-2.22
Now P(115<x<117)=> P(-2.26<z<-2.22)=P(-2.22)-P(z<=-2.26)=0.0132-0.0119=0.0013
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.