Consider the following competing hypotheses: Use Table 2. Hypotheses: H_0: mu_d
ID: 3160172 • Letter: C
Question
Consider the following competing hypotheses: Use Table 2. Hypotheses: H_0: mu_d 2; H_a: mu_d Sample results: d = 6.9, = 7.8, n = 10 The following results are obtained using matched samples from two normally distributed populations: Calculate the value of the test statistic. (Round intermediate calculations to 4 decimal places and final answer to 2 decimal places.) Use the 1% significance level to make a conclusion. Reject H_0 since the p-value is less than a. Reject H_0 since the p-value is more than a. Do not reject H_0 since the p-value is less than a. Do not reject Hq since the p-value is more than a.Explanation / Answer
t=(dbar-mu)/SE(dbar)
=(6.9-2)/(7.8/sqrt 10)
=1.99
a2-option b)
b) option a)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.