We seek to estimate the proportion of Rutgers student who are planning to buy a
ID: 3160298 • Letter: W
Question
We seek to estimate the proportion of Rutgers student who are planning to buy a new cell phone is the next year. We want to estimate the proportion with a (95%) Bound on the error of 0.03. Hoe big a simple random sample should we take? 2) We want to estate the average amount spent on books (for courses) this semester by Rutgers students, with a (95%) bound on the error of $25. We believe that most (say 95%) student spend between $ 50 to $450, and the amount is roughly normally distributed. How big a srs should we take?Explanation / Answer
1)The required sample size is:
z(0.95)^2*p(1-p)/E^2
=1.96^2*0.5*0.5/0.03^2
=1067.11
or 1067
Since no prior estimate is given let p=0.5
2)Use the range rule to find standard deiation:
(Maximum-minimum)/4
=(450-50)/4
=100
The sample size is:
(z(0.95)*sigma/error)^2
=(1.96*100/25)^2
=61.46 or 62
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.