A nutritionist claims that the average number of calories in a serving of popcor
ID: 3160360 • Letter: A
Question
A nutritionist claims that the average number of calories in a serving of popcorn is 70, with a standard deviation 5=6. A sample of 50 servines of popcorn yields an average of 72 calories. Check the nutritionist's claim at infinity=.05. In other words, perform a hypothesis test to see if the data differs from the claim. A grocer claims that the average grocery bill at his store is $95. A sample of 20 customers bills showed an average of $98 with the sample's stand. Deviation of $700. At infinity=.05 is there evidence to support the grocer's claim? Perform a hypothesis test to see if the data differs from the claim.Explanation / Answer
Q2.
Set Up Hypothesis
Null, H0: U=95
Alternate, H1: U!=95
Test Statistic
Population Mean(U)=95
Sample X(Mean)=98
Standard Deviation(S.D)=7
Number (n)=20
we use Test Statistic (t) = x-U/(s.d/Sqrt(n))
to =98-95/(7/Sqrt(20))
to =1.917
| to | =1.917
Critical Value
The Value of |t | with n-1 = 19 d.f is 2.093
We got |to| =1.917 & | t | =2.093
Make Decision
Hence Value of |to | < | t | and Here we Do not Reject Ho
P-Value :Two Tailed ( double the one tail ) -Ha : ( P != 1.9166 ) = 0.0705
Hence Value of P0.05 < 0.0705,Here We Do not Reject Ho
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.