Tropical storm Nestor evolves as it travels around off the east coast of the Uni
ID: 3161059 • Letter: T
Question
Tropical storm Nestor evolves as it travels around off the east coast of the United States. Nestor starts out at the coordinates x = +300 km, y = 0=-200 km, as shown in the figure. First it undergoes a displacement D_1 = -50 km i + 200 km j, travelling a distance of 300 km in 10 hours. Next it undergoes a displacement D_2 = 100 km i - 300j, travelling a distance of 500 km in 22 hours. Then Nestor stops moving for 8 hours. Finally, it undergoes a displacement D_3 with scalar components D_2x = -50 km, D_3y = 600 km while moving through a distance of 700 km in 10 hours. At the end of the entire journey described above, Nestor is located at coordinates x = 0km, y = -500 km. x = 0km, y = 500 km. x = + 300 km, y = + 300 km. x = -200 km, y = -200 km. x = 500 km, y = 0 km. At the end of the entire journey described above, Nestor has traveled a total distance of 50 km. 500 km in the positive y direction -500 km j. 1500 km in the negative y direction. 1500 km. Nestor's average speed (for the entire journey described above) is 10 km/hour j. 30 km/hour j. 10 km/hour 30 km/hour. 35.7 km/hour. Nestor's overall displacement (for the entire journey describe above) equals +00 km j. -500 km j 1500 km in the negative y direction. -1500 km. 1500 km. For the entire journey described above, the magnitude of the Nestor's average velocity is 11.9 km/hour. 10 km/hour 10 km/hour j. 30 km/hour. -10 km/hour i.Explanation / Answer
11)
Initial location : Si = 300 i - 200 j
D1 = -50 i + 200j
D2 = 100 i -300 j
D3 = -50 i +600 j
So, final position , Sf = Si + D1 +D2 + D3
So, Sf = 300 i - 200 j + (-50 i + 200j) + (100i - 300j) + (-50 i + 600j)
= ( 300 - 50 +100 ) i + (-200 +200 - 300) j + (-50 i + 600 j)
= 300 i + 300 j <---------- option c
12)
total distance = 300 + 500 + 700 = 1500 km <------ option (e)
NOTE : distance is a scalar quantity.. So, no direction can be specified.
13)
average speed = total distance / total time
= 1500 / (10 +22 +8+10)
= 30 km/hr <----option d
14)
overall displacement = Sf - Si = (300i + 300 j) - (300 i - 200 j)
= 0i + 500 j
= 500 km j <----- option a
15)
average velocity = 500 j / (10 +22 +8+10) = 10 km/hr j
So, magnitude of average velocity = 10 km/hr <------ option b
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.