An object of mass 0.800 kg is attached to an ideal horizontal spring of spring c
ID: 3161118 • Letter: A
Question
An object of mass 0.800 kg is attached to an ideal horizontal spring of spring constant 175 N/m. The object is initially at rest at equilibrium. You then start the object oscillating with amplitude of 2.00 cm. Calculate the work you must do on the object to set it into oscillation. Calculate the speed of the object when the spring is compressed by 1.00 cm. Calculate the distance of the object from the equilibrium position when the kinetic energy of the object equals the potential energy in the spring.Explanation / Answer
a) work done = 0.5kx^2
= 0.5*175*0.02^2
= 0.035 J
b) speed of the object when it is compressed by 1 cm
0.5k(x1^2 - x2^2) = 0.5mv^2
175*(0.02^2 - 0.01^2) = 0.8*v^2
v = 0.256 m/s
c) when the KE of the object will be equal to the potential energy of the spring it will be at the extreme point
so it will be at x = 2cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.