Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two charges, Q1= 3.70 C, and Q2= 6.40 C are located at points (0,-4.00 cm ) and

ID: 3161244 • Letter: T

Question

Two charges, Q1= 3.70 C, and Q2= 6.40 C are located at points (0,-4.00 cm ) and (0,+4.00 cm), as shown in the figure.

I solved and have the right answer for the first question... I just cant figure out how to answer the second question, and I think I might need to know that answer to solve the rest.

1)What is the magnitude of the electric field at point P, located at (5.50 cm, 0), due to Q1 alone? 7.19×106 N/C

2)What is the x-component of the total electric field at P?

3)What is the y-component of the total electric field at P?

4)What is the magnitude of the total electric field at P?

5)Now let Q2 = Q1 = 3.70 C. Note that the problem now has a symmetry that you should exploit in your solution. What is the magnitude of the total electric field at P?

6)Given the symmetric situation of the previous problem, what is the magnitude of the force on an electron placed at point P?

Explanation / Answer

Given Data

Q1= 3.70 C, Q2= 6.40 C, y = 4.00 cm, x = 5.50 cm

Solution :-
1)What is the magnitude of the electric field at point P, located at (5.50 cm, 0), due to Q1 alone?

E1 = kQ1/(x2 + y2)

     = (9*10^9)*(3.7*10^-6) / (0.04^2 + 0.055^2)

     = 7.2*106 N/C


2)What is the x-component of the total electric field at P?

E1x = E1*x/(x2 + y2) = 5.823*106 N/C

E2x = kQ2/(x2 + y2)*x/(x2 + y2) = 1.007*107 N/C

Ex = E1x + E2x = 1.589*107 N/C

3)What is the y-component of the total electric field at P?

Ey = kQ1/(x2 + y2)*y/(x2 + y2) - kQ2/(x2 + y2)*y/(x2 + y2)

     = 4.235*10^6 - 7.325*10^6

    = - 3.09*106 N/C

4)What is the magnitude of the total electric field at P?

E = (Ex2 + Ey2)

= 1.62*107 N/C


5)Now let Q2 = Q1 = 3.70 C.

Note that the problem now has a symmetry that you should exploit in your solution.

What is the magnitude of the total electric field at P?

E = kQ1/(x2 + y2)*x/(x2 + y2) + kQ2/(x2 + y2)*x/(x2 + y2)

     = 1.16*107 N/C


6)Given the symmetric situation of the previous problem, what is the magnitude of the force on an electron placed at point P?

qE = 1.60*10-19 * 1.79*107

     = 1.86*10-12 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote