1.) Two tiny particles having charges of +5.00E-6 C and +7.00E-6 C are placed al
ID: 3161289 • Letter: 1
Question
1.) Two tiny particles having charges of +5.00E-6 C and +7.00E-6 C are placed along the x-axis. The +5.00-µC particle is at x = 0.00 cm, and the other particle is at x = 100.00 cm. Where on the x-axis must a third charged particle be placed so that it does not experience any net electrostatic force due to the other two particles? cm
2.) Two tiny particles having charges +20.0E-6 C and -8.00E-6 C are separated by a distance of 20.0 cm. What are the magnitude and direction of electric field midway between these two charges?
A. 25.2E6 N/C directed towards the negative charge
B. 25.2E6 N/C directed towards the positive charge
C. 25.2E5 N/C directed towards the negative charge
D. 25.2E5 N/C directed towards the positive charge
E. 25.2E4 N/C directed towards the negative charge
Explanation / Answer
here,
charge q1 = 5 * 10^-6 C is at x1 = 0 m
charge q2= 7 * 10^-6 C is at x2 = 1 m
as both the charges are positive ,
for the net force to be zero, the charges must be placed between them
let the third charge must be placed at x
F = k * q1 * q /(x^2) - k * q2 * q /(x2 - x)^2
as net force is zero
0 = k * q1 * q /(x^2) - k * q2 * q /(x2 - x)^2
0 = q1/(x^2) - q2/(x2 - x)^2
0 = 5/(x^2) - 7/(1 - x)^2
x = 0.458 m = 45.8 cm
the third charge must be placed at x = 45.8 cm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.