Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2. The daily average mass of carbon dioxide (CO2) emitted by a factory is 254,00

ID: 3161448 • Letter: 2

Question

2. The daily average mass of carbon dioxide (CO2) emitted by a factory is 254,000 kg/day. If the total gas emission from the factory is 1,215,000 m3 /day, what is the concentration of CO2 in the emission in terms of g/m3 ? Also calculate and report the concentration on a ppm basis. The pressure and temperature conditions to be used here at 25ºC and 103.193 kPa.

3. What sound power level results from combining the following three levels: 75 dB, 87 dB, and 92 dB?

4. Assuming attenuation is achieved only by the sound traveling through air, at what distance is a 110 dBA sound pressure level measured 3 m from a source attenuated to 75 dBA?

Explanation / Answer

2] Concentration of CO2 emmission = 254000/1215000 = 0.209 kg/m^3 = 209 g/m^3

number of moles of gas in 1 m^3 = PV/RT = 103193*1/(8.3*(24+273)) = 41.86 moles

concentration of CO2 in ppm = (209/44)*10^6/41.86 = 113473 ppm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote