Question 5 of 20 Map A Sapling Learning macmillan learning A 0.954-kg toy car is
ID: 3161975 • Letter: Q
Question
Question 5 of 20 Map A Sapling Learning macmillan learning A 0.954-kg toy car is powered by two C cells (3.00 Vtotal) connected directly to a small DC motor. The car has an effective energy conversion efficiency of 52.6%, meaning that 52.6% of the electric energy applied to the motor is converted into translational kinetic energy. After 4.96 seconds, the car, which is initially at rest, reaches a speed of 2.35 m/s. What is the average current supplied to the car's motor? Number A Previous 3 Give Up & View Solution Check Answer Next Exit HintExplanation / Answer
m = 0.954 kg
efficiency = 0.526, v = 2.35 m/s
Kinetic energy = 1/2 m v2 = 0.5 * 0.954 * 2.352 = 2.63 J
Energy supplied = 2.63 / 0.526 = 5.00 J
The average power = 5.00 / 4.96 = 1.01 W
I = P / V = 1.01 / 3.00
I = 0.336 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.