3.00 moles of an ideal gas at a pressure of 250 kPa are held in a container of v
ID: 3161980 • Letter: 3
Question
3.00 moles of an ideal gas at a pressure of 250 kPa are held in a container of volume of 25.0 L. The ideal gas constant is R = 8.314 J/mol · K = 0.0821 L · atm/mol · K, and 1 atm = 1.01 x 105 Pa. The temperature of this gas is closest to
3.00 moles of an ideal gas at a pressure of 250 kPa are held in a container of volume of 25.0 L. The ideal gas constant is exttip{R}{R} = 8.314 J/mol · K = 0.0821 L · atm/mol · K, and 1 atm = 1.01 x 105 Pa. The temperature of this gas is closest to
-1.0°C. -180°C. 480°C. 240°C. -22°C.Explanation / Answer
P V = n R T
T = P V / n R
= ((250 * 103/1.01*105) * 25 ) / (3.00 * 0.0821)
= 251 K
= -220C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.