A single mass (m 1 = 3.4 kg) hangs from a spring in a motionless elevator. The s
ID: 3162362 • Letter: A
Question
A single mass (m1 = 3.4 kg) hangs from a spring in a motionless elevator. The spring constant is k = 274 N/m.
Now, three masses (m1 = 3.4 kg, m2 = 10.2 kg and m3 = 6.8) hang from three identical springs in a motionless elevator. The springs all have the same spring constant given above.
Now the elevator is moving downward with a velocity of v = -3.9 m/s but accelerating upward at an acceleration of a = 5.1 m/s2. (Note: an upward acceleration when the elevator is moving down means the elevator is slowing down.)
Finally, the elevator is moving downward with a velocity of v = -3 m/s but accelerating downward at an acceleration of a = -2 m/s2.
1) What is the magnitude of the net force on the middle mass?
*** I got 20060 as an answer, but it tells me "It appears you have made a power of ten error."
Explanation / Answer
1.
The magnituude of net force on the middle mass is
F2=m2(g-a)=10.2*(9.8-2)
F2=79.56 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.