Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ball rolls horizontally with a speed of 7.6 m/s off the edge of a tall platfor

ID: 3162445 • Letter: A

Question

A ball rolls horizontally with a speed of 7.6 m/s off the edge of a tall platform. If the ball lands 8.7m from the point on the ground directly below the edge of the platform, what is the height of the platform? There is NO ACCELERATION in the X direction, and no initial velocity (vo) In the Y direction. Solve for Time using horizontal displacement equation, then use time to find the vertical displacement. 4. A ball is projected horizontally with an initial speed of 5.0 m/s. Find its position (x. y) and velocity (x. y) at t= 25s. There is NO INITIAL VELOCITY (vo) in the Y direction, and NO ACCELERATION in the X direction. Position at t = 25s

Explanation / Answer

Horizontal speed v = 7.6 m/s

Range R = 8.7 m

Time taken to reach the ground t = R/v

= 1.144 s

In vertical direction :

Initial velocity u = 0

Height H = ?

Accleration a = g = 9.8m/s 2

From the relation H = ut + (1/2) at 2

H = (1/2) gt 2

= 0.5 x9.8x 1.144 2

= 6.42 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote