Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A bar magnet with magnetic dipole moment 0.56 A middot m^2 lies on the negative

ID: 3162564 • Letter: A

Question

A bar magnet with magnetic dipole moment 0.56 A middot m^2 lies on the negative x axis, as shown in the figure below. A compass is located at the origin. Magnetic north is in the negative z direction. Between the bar magnet and the compass is a coil of wire of radius 3.5 cm, connected to batteries not shown. The distance from the center of the coil to the center of the compass is 9.8 cm. The distance from the center of the bar magnet to the center of the compass is 22.8 cm. A steady current of 0.96 A runs through the coil. Conventional current runs clockwise in the coil when viewed from the location of the compass.

Explanation / Answer

According to the given problem,

As given, Bmagnet will be opposite of Bcoil

Bcoil, right hand rule, points toward compass, so Bmagnet will point away, so South would be closer  

Bmagnet = 1*10-7* 2(0.56)/ 0.2283 = 9.45*10-6T
Bcoil= 1*10-7* [(2* * (0.0352)* 0.96) / (0.0982 + 0.0352)3/2)] = 6.557*10-7T

where 1*10-7= 0 /4 <----- a constant

Number of turns = Bmagnet/Bcoil

N = 14.turns

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote