A proton moves at 4.20 times 10^5 m/s in the horizontal direction. It enters a u
ID: 3162656 • Letter: A
Question
A proton moves at 4.20 times 10^5 m/s in the horizontal direction. It enters a uniform vertical electric field with a magnitude of 9.20 times 10^3 N/C. Ignore any gravitational effects. Find the time interval required for the proton to travel 6.00 cm horizontally. 143 ns Find its vertical displacement during the time interval in which it travels 6.00 cm horizontally. (Indicate direction with the sign of your answer.) 9.21 mm Find the horizontal and vertical components of its velocity after it has traveled 6.00 cm horizontally.Explanation / Answer
here,
vx = 4.2 * 10^5 m/s
magnitude of electric feild , E = 9200 N/C
vertical accelration , a = q * E /m
a = 1.6 * 10^-19 * 9200 /(1.67 * 10^-27) m/s^2
a = 8.81 * 10^11 m/s^2
a)
time interval , t = 143 * 10^-9 s
b)
the vertical displacement , y = 0 + 0.5 * a * t^2
y = 0 + 0.5 * 8.81 * 10^11 * (143 * 10^-9)^2
y = 9 * 10^-3 m
c)
vertical velocity , vy = 0 + a * t
vy = 1.26 * 10^5 m/s
horizontal speed , vx = 4.2 * 10^5 m/s
the final velocity , v = ( 4.2 i + 1.26 j ) * 10^5 m/s
v = ( 420 i + 126 j ) km/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.