Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two speakers are each producing the same single frequency of sound. Speaker A is

ID: 3163191 • Letter: T

Question

Two speakers are each producing the same single frequency of sound. Speaker A is located at x = 0.00 m. Speaker B is initially located at x = 12.0 m, resulting in maximum Destructive Interference at x = 6.00 m. Then speaker B is re-located to x = 15.0 m, also resulting in maximum Destructive Interference at x = 6.00 m. The speed of sound in air here is 344 m/s. Evaluate (T/F/N) each statement. Justify your answers with a valid mix of words, drawings and calculations. a. Before the speaker B was re-located, there was maximum Constructive Interference at x = 7.50 m. The actual (pitch) frequency could be 172 Hz.

Explanation / Answer

For destructive interference

R1-R2=l/2 + nl=3

l(n+0.5)=3 where n is a integer,l is wavelength

l=speed/frequency=344/f

So for n=1,f=172

We got 3 so

(b) is correct

If f=172Hz

For (a) R1-R2=0 so yes there will be constructive interference

(a) is true

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote