The system in the figure consists of 5 point particles. Four identical point par
ID: 3163377 • Letter: T
Question
The system in the figure consists of 5 point particles. Four identical point particles, each with mass m, are positioned at the corners of a square with sides d.The fifth point particle has a mass 2m and is located a distance 2d from the center of the square formed by the other four point particles, along a direction perpendicular to the square.
What is the distance (in cm) from the point particle with mass 2m to the center of mass of this system if d= 12 cm and m = 0.01 kg?
The system in the figure consists of 5 point particles. Four identical point particles, each with mass m, are positioned at the corners of a square with sides d.The fifth point particle has a mass 2m and is located a distance 2d from the center of the square formed by the other four point particles, along a direction perpendicular to the square.
What is the distance (in cm) from the point particle with mass 2m to the center of mass of this system if d= 12 cm and m = 0.01 kg?
2m 2d m d d dExplanation / Answer
Here, for the centre of mass
distance of centre of mass from 2m = (m1 * x1 + m2 * x2)/(m1 + m2)
distance of centre of mass from 2m = (4m * 2d + 0 * 2m)/(6m)
distance of centre of mass from 2m = 8 *m * d/6m
distance of centre of mass from 2m = 4d/3
distance of centre of mass from 2m = 4 * 12/3
distance of centre of mass from 2m = 16 cm
the distance of centre of mass from 2m is 16 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.