Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

There is a system of a central wire of radius r_1 = 2 cm and a concentric pipe w

ID: 3163786 • Letter: T

Question

There is a system of a central wire of radius r_1 = 2 cm and a concentric pipe with an inner and outer radii r_2 = 20 cm and r_3 = 25 cm, respectively. The current in the inner pipe i = 10 A and flows into the page, while the current in the outer pipe is the same in magnitude, but flows out of the page. Your task is to determine the direction and magnitude of the magnetic field at different radial distances from the center of wire. (a) what is the magnetic field at the radius r = 0 cm from the center? (b) what is the magnetic field at the radius r = 1 cm from the center? (c) what is the magnetic field at the radius r = 15 cm from the center? (d) what is the magnetic field at the radius r = 50 cm from the center?

Explanation / Answer

A) B = uo i enclosed / 2 pi r

= 0 as the current inclosed is zero

B) B = uo i enclosed / 2 pi r

= 2e-7*(10/4)/0.01 =5*10^-5 T

C) B =uo i enclosed / 2 pi r

= 2e-7*10/0.01 = 2*10^-4 T

D)B = uo i enclosed / 2 pi r

= 0 as the current inclosed is zero

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote