A copper wire of length 25 cm is in a magnetic find of 0330 T. If a tries a mass
ID: 3163990 • Letter: A
Question
A copper wire of length 25 cm is in a magnetic find of 0330 T. If a tries a mass of 10 g. What is the minimum current through the were that cause a magnetic force equal to is weight? a. 1.3 A b. 1.5 A c. 2.0 A d. 4.9 A solenoid with 500 turns, 0.10 m long, carrying a current of 4.0 A and with a radius of 10^-2 m will what strength magnetic field at its center? (mu_0 = 4 pi times 1^-7 T * m/A). a. 31 times 10^-7 T b. 62 times 10^-4 c. 125 times 10^-4 T d. 250 times 10^-4 T Which of the following devices makes use of an electromagnet? a. loudspeaker b. galvanometer c. both a and b. d. none of the above. The force on a charged particle created by its motion in a magnetic maximum at what angle between the particle velocity and field? a. zero b. 45 degree c. 180 degree d. 30 degree e. 90 degree a current in a solenoid with N turns creates a magnetic field at the that loop. The field strength is directly proportional to: a. Number of turns in the loop. b. Current strength. c. Both a and b. d. none of the above.Explanation / Answer
here,
5)
length , l = 0.25 m
magnetic feild , B = 0.2 T
mass , m = 0.01 kg
let the current in the wire be I
as the magnetic feild is equal to the weight
B * I *L = m * g
0.2 * I * 0.25 = 0.01 * 9.8
I = 2 A
the current in the wire is c) 2 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.