Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A wire of resistance 6.2 ohm is connected to a battery whose emf epsilon is 6.0

ID: 3164081 • Letter: A

Question

A wire of resistance 6.2 ohm is connected to a battery whose emf epsilon is 6.0 v and whose internal resistance is 1.1 ohm. In 2.3 min, how much energy is (a) transferred from chemical to electrical form in the battery, (b) dissipated as thermal energy in the wire, and (c) dissipated as thermal energy in the battery? (a) Number Units (b) Number Units (c) Number Units By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor.

Explanation / Answer

Here

R = 6.2 Ohm

E = 6 V

r = 1.1 Ohm

t = 2.3 min

current , I = 6/(6.2 + 1.1) = 0.822 A

a)

chemical to eletrical energy = 0.822 * 6

chemical to eletrical energy = 4.932 W

b)

dissipated as thermal energy as wire = 0.822^2 * 6.2

dissipated as thermal energy as wire = 4.19 W

c)
inside the battery , Pb = 0.822^2 * 1.1

Pb = 0.743 W

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote