Consider a diatomic ideal gas composed of 10 moles of atoms. The gas is initiall
ID: 3164241 • Letter: C
Question
Consider a diatomic ideal gas composed of 10 moles of atoms. The gas is initially at a temperature of 200 Kelvin, and a volume of 1 m^3. a. What is the specific heat per mole of the gas when kept at constant volume? b. What is the specific heat per mole of the gas when kept at constant pressure? c. The gas expands adiabatically to triple its original volume. What is the new pressure of the gas after the expansion? d. What is the work done by the gas during the expansion described in part c? e. What is the final energy of the gas after the expansion in part c?Explanation / Answer
1) specific heat at constant volume =
Q= Cv n T
Where, Constant volume= 3/2 R = 3/2 * 8.314. = 12.5 J/ mol.
No. of gas = 10 mole
Temperature = 200 Kelvin
Q=12.5 * 10* 200 = 25000
2) At constantCpessure = Cp = 5/2 R
Cp= 5/2 * 8.314 = 20.8 J/ mol
Q= n Cp T
= 10 * 20.8 * 200
= 41600 joule Kelvin
3)
Pressure = R * 1/ volume
Triple volume = 3 m3
Pressure = 1/ 3 * 8.314
= 2.77 ATM
4) Work done = - nrtp
= - 10 * 8.314 * 200* 2.77
= -46059
= 46059 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.