3. A researcher is interested in determining whether there may be a link to smok
ID: 3170202 • Letter: 3
Question
3. A researcher is interested in determining whether there may be a link to smoking and premature births. She obtains 1000 children born prematurely and 1000 children of similar demographic characteristics who were not premature. She finds that 250 of the mothers of the premature children smoked and 100 of the mothers of non-premature children smoked. a. Complete the table below: Not Premature Total Premature 250 Smoke 900 No Smoke 2000 1000 1000 Total b. Calculate the odds of having premature children for the mothers who smoked. c. Calculate the odds of having premature children for the mothers who did not smoked. e. Interpret the odds ratio in the context of this problemExplanation / Answer
Lets first complete the table
using the formulae
off all the mothers who smoked 250+100 = 350 and 250 have prematured birth , so 250/350
premature for mothers whi did not smoke
750+900 = 1650 , 750/1650
odds ratio would be 250/350 = 0.714 and 750/1650 = 0.45
so the ratio is 0.714/0.45 = 1.57
In this context , this means mothers who smoke are 1.57 times more likely to give a premature birth when compared to mothers who do not smoke.
Premature Not Premature Total Smoke 250 100 350 No Smoke 750 900 1650 Total 1000 1000 2000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.