The times per week a student uses a lab computer are normally distributed, with
ID: 3171439 • Letter: T
Question
The times per week a student uses a lab computer are normally distributed, with a mean of 6.2 hours and a standard deviation of 1.3 hours. A student is randomly selected. Find the following probabilities.
(a) Find the probability that the student uses a lab computer less than 4 hours per week.
(b) Find the probability that the student uses a lab computer between 6 and 8 hours per week.
(c) Find the probability that the student uses a lab computer more than 9 hours per week.
a) The probability that a student uses a lab computer less than 4 hours per week is __.
(Round to three decimal places as needed.)
(b) The probability that a student uses a lab computer between 6 and 8 hours per week is __.
(Round to three decimal places as needed.)
(c) The probability that a student uses a lab computer more than 9 hours per week is __.
(Round to three decimal places as needed.)
Explanation / Answer
from normal distribution : z=(X-mean)/std deviation
hence
a)P(X<4)=P(Z<(4-6.2/1.3)=P(Z<-1.6923)=0.0453
b)P(6<X<8)=P(-0.1539<Z<1.3846)=0.9169-0.4389=0.4780
c)P(X>9)=1-P(X<9)=1-P(Z<2.1538)=1-0.9844=0.0156
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.