It is estimated that, during the past year, 27 % of all adults visited a therapi
ID: 3171986 • Letter: I
Question
It is estimated that, during the past year, 27 % of all adults visited a therapist and 44 % of all adults used non-prescription antidepressants. It is also estimated that 22 % of all adults both visited a therapist and used a non-prescription antidepressant during the past year. (a) What is the probability that an adult visited a therapist during the past year, given that he or she used non-prescription antidepressants? Round your answer to 2 decimal places. (b) What is the probability that a randomly selected adult who visited a therapist during the past year also used non-prescription antidepressants? Round your answer to 2 decimal places.
Explanation / Answer
T: adult visits a therapist , P(T)=0.27
D: used non prescription antidepressants, P(D)= 0.44
P( T and D)= 0.22
A.P( T|D) = P( T and D)/P(D) = 0.22/0.44= 0.5
B. P(D|T) = P(T and D)/P(T)= 0.22/0.27= 0.8148
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.