a)The time it takes to bake a Betty Crocker Supermoist Fudge Cake is normally di
ID: 3171991 • Letter: A
Question
a)The time it takes to bake a Betty Crocker Supermoist Fudge Cake is normally distributed with a mean of 35 minutes and a variance of 36 minutes^2. Let baking time, in minutes, be represented by random variable
b)
The hotel room rate in New York City is normally distributed with a mean of $237 per night. Assume that the standard deviation is unknown.
If 26% of the New York City hotel room rates are more than $248 per night, what is the variance? (Remember the label.)
c) 15% of individuals insured by All-Driver Automobile Insurance Company have received at least one traffic ticket.
For a sample of 140 insured individuals, what is the probability that between 15 and 29 of them received at least one ticket?
P(x1 < X < 39) =0.1290. Find x1. (Remember the label.)Explanation / Answer
1) mean = 35 , variance = 36 , std deviation = sqrt(variance) = sqrt(36) = 6
P(X1 < X < 39) = 1 - P(X > 39) - P(X < X1)
By using normal distribution
0.1290 = 1 - P(z> (39 - 35) / 6) - P( (X< X1)
0.1290 = 1- 0.2525 - P(X < X1)
P(X<X1) = 0.6185
Use z table to find z value
P(z < 0.3) = 0.6185
Hence,
( x1 - 35) / 6 = 0.3
x1 = 36.8
b) mean = 237 , X = 248
By using normal distribution,
P( X > 248) = 0.26
We need to find z value by using z table at 0.26 So, we get, Z value = 0.64
Z = ( X - mean ) / std. deviation
0.64= (248 - 237) / std. deviation
Std. deviation = (248 - 237) /0.64
= 17.19
Variance = 295.41
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.