Hearts win. In a new card game, you start with a well- shued full deck and draw
ID: 3172230 • Letter: H
Question
Hearts win. In a new card game, you start with a well- shued full deck and draw 3 cards without replacement. If you draw 3 hearts, you win $50. If you draw 3 black cards, you win $25. For any other draws, you win nothing. (a) Create a probability model for the amount you win at this game, and find the expected winnings. Also compute the standard deviation of this distribution. (b) If the game costs $5 to play, what would be the expected value and standard deviation of the net profit (or loss)? (Hint: profit = winnings cost; X 5) (c) If the game costs $5 to play, should you play this game? Explain. Hearts win. In a new card game, you start with a well- shued full deck and draw 3 cards without replacement. If you draw 3 hearts, you win $50. If you draw 3 black cards, you win $25. For any other draws, you win nothing. (a) Create a probability model for the amount you win at this game, and find the expected winnings. Also compute the standard deviation of this distribution. (b) If the game costs $5 to play, what would be the expected value and standard deviation of the net profit (or loss)? (Hint: profit = winnings cost; X 5) (c) If the game costs $5 to play, should you play this game? Explain. Hearts win. In a new card game, you start with a well- shued full deck and draw 3 cards without replacement. If you draw 3 hearts, you win $50. If you draw 3 black cards, you win $25. For any other draws, you win nothing. (a) Create a probability model for the amount you win at this game, and find the expected winnings. Also compute the standard deviation of this distribution. (b) If the game costs $5 to play, what would be the expected value and standard deviation of the net profit (or loss)? (Hint: profit = winnings cost; X 5) (c) If the game costs $5 to play, should you play this game? Explain.Explanation / Answer
(a)Let X represents winning amount
then P(X=50)=P(3 hearts) = 4C3/52C3 = 0.00018099547
P(X = 25) = P(3 black cards) = 26C3/52C3 =0.11764705882
P(X=0) = 1- 0.00018099547 - 0.11764705882 = 0.88217194571
Expected winnings E(X)= 50*0.00018099547+ 25*0.11764705882 = 2.950226244
Standard deviation = E(X^2)-E(X)^2
=2500*0.00018099547 +625*0.11764705882 - 2.950226244^2 =65.2780655467
(b)net profit= expected profit - loss = 2.950226244 - 5 =-2.049773756, it is a loss of 2.049773756
(c)No, since it is a loss
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.