Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

According to data collected by the Department of Highway Safety and Motor Vehicl

ID: 3172442 • Letter: A

Question

According to data collected by the Department of Highway Safety and Motor Vehicles in Florida on people involved in traffic accidents in 1998, 0.37% suffered a fatal accident, 28.4% did not wear a seat belt, and 0.28% did not wear a seat belt and suffered a fatal accident. What is the probability that an accident involved a person not wearing a seat belt, given that it was a fatal accident? What is the probability that an accident involved a fatal injury, given that the person was not wearing a seat belt? What is the probability that an accident involved a fatal injury, given that the person was wearing a seat belt? How does this compare to (b)?

Explanation / Answer

Probability of fatal accident P(F) = 0.0037

Probability of not wearing seat belt P(S) = 0.284 , P( S') = 0.716

P(F and S) = 0.0028

A)

P(S|F) = P(S and F) / P(F)

= 0.0028 / 0.0037

= 0.756

b)

P(F|S) = P(S and F) / P(S)

= 0.0028 / 0.284

= 0.0098

c)

P( F and S') = 0.0037 - 0.0028 = 0.0009

P(F|S') = P( F and S') / P(S')

= 0.0009 / 0.716

= 0.00125

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote