A school nurse examined a population of 1,000 children in an attempt to detect h
ID: 3172817 • Letter: A
Question
A school nurse examined a population of 1,000 children in an attempt to detect hearing impairment. The prevalence of a hearing impairment in this population is known to be 20%. The sensitivity of the examination is 50% and its specificity is 80%. All children labeled as "positive" (i.e., suspected of having a hearing impairment) by the school nurse are sent for further examination by an audiologist. The sensitivity of the audiologist's examination is 98% and its specificity is 90%.
What is the overall sensitivity of the sequential examinations?
A. 49.0 B. 56.2 C. 98.0 D. 90.0 E. 91.3Explanation / Answer
P(hearing impairment) = 0.2
P(school nurse tested positive/hearing impairment) = 0.5 =>P(school nurse tested negative/hearing impairment) = 0.5
P(school nurse tested negative/no hearing impairment) = 0.8 =>P(school nurse tested positive/no hearing impairment) = 0.2
P(audiologist's examination positive/hearing impairment) = 0.98
P(audiologist's examination negative/no hearing impairment) = 0.9
overall sensitivity of the sequential examinations = P(both test poisitve/hearing imapairment) = 0.5*0.98 = 0.49 or 49%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.