You would like to determine if more than 40% of the observations in a population
ID: 3173112 • Letter: Y
Question
You would like to determine if more than 40% of the observations in a population are below 10. At = 0.10, conduct the test on the basis of the following 20 sample observations: Use Table 1.
6
13
5
8
6
9
7
7
10
7
7
11
13
14
8
14
14
13
13
7
Select the null and the alternative hypotheses.
Calculate the sample proportion. (Round your answer to 2 decimal places.)
Calculate the value of test statistic. (Round your answer to 2 decimal places.)
The p-value is: (Round p-value to 4 decimal places.)
What is the conclusion?
You would like to determine if more than 40% of the observations in a population are below 10. At = 0.10, conduct the test on the basis of the following 20 sample observations: Use Table 1.
Explanation / Answer
pcap = 11/20 = .55
p= .4
a.
Ho: p <= .4
Ha: p > .4
b.
Sample proportyion = .55 (as calc. above)
c.
test statistic = (.55-.4)/(sqrt(.4*.6/20)) = 1.37 with df of n-1=19
d.
0.05 Picture p-value < 0.10 is the right answer
e.
So, w.r.t.alpha = .10, we have to reject null hypothesis and accept the alternative hypothesis which means p>.4, the claim of th eperson is true
Option 4 is the right option
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.