An article in Engineering Horizons (Spring 1990, p. 26) reported that 117 of 484
ID: 3173389 • Letter: A
Question
An article in Engineering Horizons (Spring 1990, p. 26) reported that 117 of 484 new engineering graduates were planning to continue studying for an advanced degree. Consider this as a random sample of the 1990 graduating class. Round your answers to 3 decimal places. Find a 95% confidence interval on the proportion of such graduates planning to continue their education. ______________ lessthanorequalto p lessthanorequalto ____________ Find a 99% confidence interval on the proportion of such graduates planning to continue their education. ______________ lessthanorequalto p lessthanorequalto __________________ The 95% confidence interval is _______________________ the 99% confidence interval.Explanation / Answer
a.
Confidence Interval For Proportion
CI = p ± Z a/2 Sqrt(p*(1-p)/n)))
x = Mean
n = Sample Size
a = 1 - (Confidence Level/100)
Za/2 = Z-table value
CI = Confidence Interval
No. of success(x)=117
Sample Size(n)=484
Sample proportion = x/n =0.242
Confidence Interval = [ 0.242 ±Z a/2 ( Sqrt ( 0.242*0.758) /484)]
= [ 0.242 - 1.96* Sqrt(0) , 0.242 + 1.96* Sqrt(0) ]
= [ 0.204,0.28]
b.
Confidence Interval For Proportion
CI = p ± Z a/2 Sqrt(p*(1-p)/n)))
x = Mean
n = Sample Size
a = 1 - (Confidence Level/100)
Za/2 = Z-table value
CI = Confidence Interval
No. of success(x)=117
Sample Size(n)=484
Sample proportion = x/n =0.242
Confidence Interval = [ 0.242 ±Z a/2 ( Sqrt ( 0.242*0.758) /484)]
= [ 0.242 - 2.576* Sqrt(0) , 0.242 + 2.58* Sqrt(0) ]
= [ 0.192,0.292]
c.
narrower
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.