2. Suppose we are performing a one-way ANOVA to compare M = 6 different groups,
ID: 3173593 • Letter: 2
Question
2. Suppose we are performing a one-way ANOVA to compare M = 6 different groups, using a total of n = 35 observations. There are (6 choose 2) = 15 possible pairwise comparisons we could make between two different groups from among these six.
a. Suppose the smallest (unadjusted) p-value for these 15 comparisons is p = 0.023. Can we conclude that there is only a 2.3% chance of observing a pair-wise comparison this extreme if all 6 population means are equal? Explain.
b. Give the Bonferroni corrected p-value corresponding to the unadjusted p-value of 0.023.
c. Give the Scheffé multiplier for constructing confidence intervals. State it in symbols and calculate its value using R.
Explanation / Answer
a. Yes, if P-value=0.023 < 2.3% then at 2.3% level we reject H0
H0: there is no difference between the samples
b. Bonferroni corrected p-value =p*m = 0.023*6= 0.138
c. sqrt((r1)F;r1,Nr)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.