Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Secure h mathxl.com /Student/Player Homework aspx? homeworkld 4073145518 q uesti

ID: 3173815 • Letter: S

Question

Secure h mathxl.com /Student/Player Homework aspx? homeworkld 4073145518 q uestionld 138lflushed false&cld; 42927468ucenterwin yes, Origin HP Sol 3/3/17 7:10 PM Save Homework: Homework 6-2 Recycle Bin Windows 10 HP PH Score: 0.5 of 1 pt HW Score: 58.38%, 11.68 of 20 pts 14 of 20 (18 complete Upgrade 6.5.18-T EE Question Help Women have pulse rates that are normally distributed with a mean of 72.5 beats per minute and a standard deviation of 11.6 beats per minute. Complete parts a AudioWizard L4cla7420- Final E through c below. Exam K a. Find the percen es P1 and P99. E P1 45.5 beats per minute (Round to one decimal place as needed.) Mozilla The Hungry Gen P99- 99.5 beats per minute Firefox Tid (Round to one decimal place as needed.) b. A doctor sees exactly 45 patients each day. Find the probability that 45 randomly selected women have a mean pulse rate between 50 and 96 beats per minute. The probability is .9524 Google The Sims 3 statis (Round to four decimal places as needed Chrome Adobe Final Essay Reader XI Exam Enter your answer in the answer box and then click Check Answer 1 part emaining Clear All Check Answer Spotify Shop for HP Supplies Ask me anything Screenshot (5 Screenshot Screenshot 7:10 PM 3/3/2017

Explanation / Answer

a. To compute P1, use the formula X=mu+z*sigma, where, Xdenotes the score corresponding to P1, mu is population mean, and sigma is population standard deviation. P1 denotes pulse rates of women that holds 1% of pulse rates below it and 99% above it. Look into Z table to find a score 0.01, and substitute the values in the stated formula to compute X.

Therefore, X=72.5+(-2.32)*11.6=45.58~~45.6 (ans)

Similarly, X2=72.5+2.33*11.6=99.528~99.5 (ans)

b. Compute z scores corresponding to raw scores, x1=50, and x2=96 by substituting values in following z score formula.

z=(x-mu)/sigma

therefore, z1=(50-72.5)/11.6=-1.94 and z2=2.03

The z scores are of opposite signs, therefore, find areas corresponding to difference between mean and respective z scores and add them.

P(50<x<96)=0.4788+0.4738=0.9526 (ans)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote