A local retail store must place orders for Christmas in advance. Assume that eac
ID: 3173946 • Letter: A
Question
A local retail store must place orders for Christmas in advance. Assume that each ornament costs the chain $4. Furthermore, assume that each ornament can be sold for a retail price of $10. If the ornaments are still on the shelves after Christmas, they cannot be sold. The probability distribution of consumer demand for these ornaments (in hundreds) during the upcoming Christmas season has been assessed by the market research specialists and is presented below. Finally, assume that the chain must purchase the ornaments in lots of 100 units.
Demand (in hundreds)
Probability
4
0.20
5
0.70
6
0.10
What is the optimal strategy for order quantity?
Demand (in hundreds)
Probability
4
0.20
5
0.70
6
0.10
Explanation / Answer
Expected demand of chains (in hundreds)= 4x0.2+5x0.7+6x0.1 = 4.9
Assume that 400 chains are ordered, expected profit = 400x(10-4) = $2400
Assume that 500 chains are ordered, expected profit = 490x10-500x4 = $2900
So, the optimal stratedy is to order 500 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.