A survey found that women\'s heights are normally distributed with mean 63.3 in.
ID: 3174339 • Letter: A
Question
A survey found that women's heights are normally distributed with mean 63.3 in. and standard deviation 2.9 in. The survey also found that men's heights are normally distributed with a mean 67.3 in. and standard deviation 2.5. Complete parts a through c below. a. Most of the live characters at an amusement park have freight requirements with a minimum of 4 ft 9 in. and a maximum of 6 ft 2 in. Find the percentage of women meeting the height requirement. The percentage of women who meet the height requirement is % (Round to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
here height requirement =57 in to 74 in
and mean =63.3 in and std deviation =2.9 in
hence P(57<X<74)= P((57-63.3)/2.9<Z<(74-63.3)/2.9)=P(-2.1724<Z<3.6897)=0.9999-0.0149=0.98
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.