This following is a probability distribution for the number of Mexican American
ID: 3174497 • Letter: T
Question
This following is a probability distribution for the number of Mexican American jurors on a 12 person jury. the jury was randomly selected from a population in which 40% of the people are Use the special addition rule and provability distribution to determine P(x greaterthanorequalto 5) P(x greaterthanorequalto 5) = _ Use the special addition rule and the probability distribution determine P(x = 3) P(x = 3) = _Use the special addition rule and the probability distribution to determine P(6 greaterthanorequalto X greaterthanorequalto 8) P(6 greaterthanorequalto X greaterthanorequalto 8) = _Explanation / Answer
a) P(x>=5) =P(5)+P(6)+..........+P(12)
P(x>=5) = 0.559
b) P(x=3) =0.142
c) P(6<=x<=8) =P(6)+P(7)+P(8) =0.32
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.