The state of Oregon wishes to design a new lottery game with the following rules
ID: 3174736 • Letter: T
Question
The state of Oregon wishes to design a new lottery game with the following rules:
-each ticket costs $5
-there will be three prizes: $10, $100, and $1000
- the probability of the $10 prize will be 20%
-the probability of the $100 prize will be 1%
-ten thousand tickets will be sold each month
What should the probability for the $1000 prize be set at, if the state would like, on average, to earn $10,000 each month?
Can someone please list the steps to solve this and how they got their answer with clear easy-to-read writing?
Explanation / Answer
Let the probability of winning the $1000 prize be X then,
Expected Winning amount would be :( for each ticket )
= 10*(0.2) + 100(0.01) + 1000(X) becaise there is 20% chance of winning $10 and 1% chance of winnin $100 and X% chance of winning 1000.
Now total revenue for the state = number of tickets sold * price of each ticket = 10,000*5 = $50,000
Now Revenue - Prizes given = State earnings
Prizes given = number of tickets * Expected prize on each ticket = 10,000 ( 10*(0.2) + 100(0.01) + 1000(X) )
State earnings = $10,000 given in the question.
Therefore putting these values we get:
50,000 - 10,000 ( 10*(0.2) + 100(0.01) + 1000(X) ) = 10,000
10,000 ( 10*(0.2) + 100(0.01) + 1000(X) ) = 40,000
Dividing both sides by 10,000 we get:
10*(0.2) + 100(0.01) + 1000(X) = 4
2+1+1000X = 4
1000X = 1
X = 0.001
Therefore the probability of winning $1000 should be kept at 0.001 that is 0.1 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.